دکتر ستاری و استاندار الیرز در استارتاپ دکتر زنبور
بازدید دکتر سورنا ستاری و استاندار البرز از استارتاپ دکتر زنبور
2020-10-24
دومین كنگره بين المللي و دهمین كنگره پژوهشی زنبورعسل ايران، دوم و سوم بهمن ماه سال 1398 در محل موسسه تحقیقات علوم دامی کشور(کرج) برگزار گردید.

پیام دکتر غلامحسین طهماسبی

دبیر علمی کنگره و رئیس بخش پژوهش های زنبور عسل موسسه تحقیقات علوم دامی کشور
دانشمندان و زنبورداران عزیز، پیرو 26 سال تلاش بی وقفه مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور و انجمن زنبورعسل ایران در برگزاری همایش¬های زنبورعسل در کشور، برترین متخصصان، زنبورداران، دانشمندان و دانشجویان زنبورعسل ایران و برخی کشورهای دیگر در نخستین روزهای بهمن ماه 1398 در کرج و در مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور گردهم می¬آیند تا آخرین یافته¬های علمی خود را ارائه نموده و آنها را در معرض نقد زنبورداران و محققان دیگر قرار دهند تا از دل این بحث¬ها و نقدها مطلوب¬ترین راه¬کارهای مقابله با مشکلات صنعت زنبورداری ایران پدیدار گردد. من و همکارانم افتخار داریم که حضور شما را در دومین کنگره بین¬المللی و دهمین کنگره پژوهشی زنبورعسل ایران خوشامد عرض نماییم و امیدواریم که در کنار هم بتوانیم در توسعه زنبورداری علمی در ایران و منطقه مؤثر باشیم. در این کنگره بینالمللی، انبوهی از اطلاعات علمی در 5 حوزه تخصصی ارائه می¬گردد که علائق و سلائق متفاوت زنبورداران، اساتید، محققین و دانشجویان را پوشش خواهد داد. مقالات علمی کنگره در 5 کمیته ارزیابی و انتخاب شدند که این کمیته¬ها عبارت بود از: - پرورش و اصلاح¬نژاد زنبورعسل -بیولوژی، رفتارشناسی و تغذیه زنبورعسل - گرده¬افشانی و گیاهان مورد استفاده زنبورعسل ومطالعات اقتصادی و اجتماعی در حوزه زنبورعسل - آفات و بیماری¬های زنبورعسل - تولیدات و فرآورده¬های زنبورعسل علاوه بر ارائه مقالات علمی، بعدازظهر روز دوم کنگره در سه میزگرد شامل پرورش و اصلاح¬نژاد زنبورعسل، سلامت زنبورعسل و گرده¬افشانی و گیاهان شهدخیز و گرده¬خیز و مشکلات کوچ درباره مهمترین مشکلات صنعت زنبورداری ایران با ارائه نظرات کلیه حاضرین و مدیران هر میزگرد بحث و تبادل نظر خواهد شد و نهایتاً با جمع¬آوری نظرات و پیشنهادات این سه کمیته، قطعنامه پایان کنگره تنظیم شده و به مراجع مختلف دولتی و غیردولتی کشور ارسال خواهد شد. لازم به ذکر است که تا بحال بخش زیادی از خواسته¬های مطرح شده در قطعنامه کنگره¬های قبلی تحقق یافته و در توسعه صنعت زنبورداری نیز مؤثر واقع شده است. در روز قبل از افتتاحیه سه کارگاه آموزشی تغییر اقلیم و زنبورها، ژنتیک و اصلاح¬نژاد زنبورعسل و آفات و بیماری¬های مهم زنبورعسل در دنیا و ایران بترتیب توسط دکتر جف پتیس (رئیس اتحادیه جهانی زنبوراران (Apimondia))، دکتر اسماعیل امیری (مدرس و محقق دانشگاه کارولینای شمالی آمریکا)، دکتر فانی هاتجینا (رئیس کمیسیون بهداشت فدراسیون بین¬المللی انجمن¬های زنبورداری (Apimondia)) و دکتر رسول بحرینی(محقق وزارت کشاورزی و جنگل¬داری آلبرتای کانادا) ارائه خواهد شد که زنبورداران و محققین کشورمان در این کارگاه¬ها حاضر شده و ضمن بحث و تبادل نظر گروهی با هدایت اساتید فوق بهترین راه¬های برون رفت از بحران¬های پیش روی زنبورداری کشور را رقم خواهند زد. در پایان مجدداً از حضور کلیه میهمانان در کنگره و انتقال اطلاعات و تجربیاتشان تشکر و قدردانی می¬نمایم و امیدوارم که با شرکت فعال در حوزه¬ی علمی تخصصی خود از این رویداد علمی بیشترین بهره را برده و از اقامت در کرج لذت ببرید.

قطعنامه دومین كنگره بين المللي و دهمین كنگره پژوهشی زنبورعسل ايران

در شرایط دشواری که در این سال ها بر کشور عزیزمان سایه افکنده و تحریم های گسترده و ظالمانه علاوه بر حوزه های اقتصادی کشور ، سلامت مردم سرزمین مان و حتی حوزه های علمی و تحقیقاتی کشورمان را نشانه گرفته و سعی در محدود کردن حوزه های علمی و تولیدی را دارد ، خداوند متعال را سپاسگزاریم که افتخار برگزاری دومین کنگره بین المللی و دهمين کنگره پژوهشي زنبورعسل ایران را به ما ارزانی داشت تا در فرصتی مناسب امکان ارائه آخرین دستاوردهای علمی کشور و نیز بحث و تبادل نظر متخصصین، اساتید، دانشجویان، محققان و زنبورداران کشور فراهم گردد. امید است حاصل این همایش دو روزه در جهت توسعه علمی و ارتقای کمی و کیفی تولیدات صنعت زنبورداری و کشاورزی کشور موثر باشد. در چنین شرایطی انجمن زنبورعسل ایران و مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور به¬واسطه رسالتی که بعهده دارند با حمایت برخی از موسسات و دانشگاههای کشور، برای برگزاری این همایش پیشقدم شدند و با عنایت خداوند متعال و تلاش کلیه دست¬اندرکاران کنگره این امر مهم تحقق یافت و دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره پژوهشی زنبورعسل ایران در روزهای 2 و 3 بهمن¬ماه 1398 در محل مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار شد. علیرغم اینکه حوزه علمی زنبورعسل شاخه¬ای باریک و تخصصی از علوم کشاورزی بوده و طبعاً متخصصین این حوزه در مقایسه با حوزه¬های علمی عمومی مثل علوم زراعت و علوم دامی بسیار محدودتر می باشد، استقبال از این کنگره مانند دوره های قبل غیر منتظره بود. در این سمینار از 101 مقاله ارسالی به دبیرخانه کنگره ، 86 مقاله توسط کمیته¬های داوری پذیرفته شد که مقرر شد 21 مقاله در قالب سخنرانی و 65 مقاله بصورت پوستر ارائه گردید. در مدت برگزاری این سمینار بیش از 550 نفر از متخصصین زنبورعسل و زنبورداران سراسر کشور و شرکت کنندگان خارجی به بحث و تبادل نظر پرداختند و پس از برگزاری میزگردهای تخصصی در بعداز ظهر روز دوم، موارد ذیل به عنوان قطعنامه کنگره مورد تصویب قرار گرفت:
1. نظر به اهمیت زنبورعسل در امنیت غذایی انسان و وابسته بودن یک سوم غذای انسان به این حشره، لازم است که بخش اداری مربوط به این موجود در تشکیلات وزارت جهاد کشاورزی از جایگاه مناسب¬تری برخوردار باشد. علیرغم تأکیدات فراوان برای ارتقای جایگاه تشکیلاتی بخش تحقیقات زنبورعسل در ساختار تشکیلاتی معاونت اموردام در طی دهه¬های گذشته، اقدام انجام شده در ایجاد دفتر توسعه زنبورداری نه تنها پاسخگوی نیاز این صنعت نبوده، بلکه عدم کارایی آن در این مدت موجب یأس و سرخوردگی صنعت گردیده ولذا نیاز به تشکیلاتی منسجم¬تر و در خور شان صنعت زنبورداری می باشد که با دارا بودن اختیارات و اعتبارات لازم در جهت توسعه صنعت مؤثر باشد.
2. تاکید بر تقویت تشکل¬های بخش خصوصی از طریق واگذاری اختیارات و امور اجرایی به آنها و فراهم کردن زمینه مناسب برای رشد و مشارکت آنها در مراجع تصمیم سازی در حوزه صنعت زنبورداری کشور.
3. تاکید بر توسعه ارتباط های بین المللی و نقش آفرینی بیشتر انجمن های علمی از جمله انجمن زنبورعسل در مراجع تصمیم سازی جهانی برای تأثیرگذاری و جلوگیری از تضییع حقوق ایران در تدوین پارادایم ها و چارچوب های فکری جدید در حوزه کشاورزی.
4. توسعه ارتباطات بین¬المللی و ایجاد زمینه مناسب برای برگزاری یکی از سمپوزم های منطقه ای آپیموندیا در ایران.
5. تاکید بر حمایت از توسعه شرکت های دانش بنیان در حوزه زنبورعسل جهت مشارکت بیشتر بخش خصوصی در توسعه علمی صنعت زنبورداری توسط وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فنی ریاست جمهوری.
6. ضرورت انجام تحقیقات و بررسی¬های علمی لازم برای کاهش خسارت مشکلات جدید حادث شده در جهان برای بخش کشاورزی و صنعت زنبورداری در دنیا و ایران از جمله تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین، طغیان بعضی حشرات مثل ملخ های مهاجر و پروانه رنگارنگ بخصوص در مناطق جنوبی کشور، بحران آب و خشکسالی ها و تغییرات مربوط به بارندگی ها در فصول مختلف، و پدیده گردوغبار توسط دانشگاهها و موسسات پژوهشی مربوطه.
7. ضرورت حمایت بیشتر از بیمه کلنی های زنبورعسل،درخصوص پرداخت خسارت در اثر عوامل طبیعی مثل گردوغبار، سیل، طوفان و سمپاشی های کنترل نشده مورد تاکید قرار گرفت.
8. با توجه به کاهش دوره های رسمی کاردانی و کارشناسی پرورش زنبورعسل در مراکز آموزش علمی کاربردی ، عدم برگزاری این دوره ها در مراکز علمی کاربردی وزارت جهاد کشاورزی و عدم جایگزینی این دوره ها در وزارت علوم و مراکز علمی کاربردی بخش خصوصی ، لازم است تمهیدات لازم برای ادامه برگزاری این دوره ها در کشور در نظر گرفته شود و مؤکداً درخواست می گردد ساختار اجرایی متناسب برای آموزش نیروهای مهارتی بر مبنای پاره شغل زیر نظر دانشگاه جامع علمی – کاربردی در بخش تحقیقات زنبورعسل احیا و فراهم گردد.
9. ضمن تشکر از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای برگزاری دوره های کارشناسی ارشد علوم دامی با گرایش زنبورعسل در بعضی دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه های تهران، زنجان و ارومیه، علیرغم تأکیدات مکرر انجمن و متخصصین و اتحادیه های زنبورداری کشور برای افزایش دروس و واحدهای زنبورعسل و حشرات گرده افشان برای دانشجویان رشته های مختلف کشاورزی ، متأسفانه نه تنها این دروس اضافه نشده بلکه دروس مصوب قبلی هم کاهش پیدا کرده و یا در بعضی از دانشگاهها اجرا نمی گردد. لذا از وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت جهادکشاورزی مؤکداً درخواست می شود به این موضوع توجه کرده بیشتری نموده و برای ارتقای آموزشی این رشته اقدام نمایند.
10. تاکید بر توجه بیشتر آموزش و پرورش در استفاده از متون زنبورعسل در کتب دوره های ابتدایی و متوسطه برای آشنایی بیشتر دانش آموزان در مورد نقش زنبورعسل در گرده افشانی و افزایش تولید محصولات کشاورزی و غذای انسان.
11. برگزاری بیشتر دوره های ترویجی برای انتقال یافته¬های تحقیقاتی و کاربردی شدن نتایج تحقیقات انجام شده در صنعت زنبورداری کشور و انجام طرح های نمونه و پایلوت در استان های مستعد.
12. برگزاری دوره¬های آموزشی و ترویجی و تربیت مربی برای آموزش زنبورداران.
13. برگزاری کارگاه¬های آموزشی در حوزه¬های مختلف علمی با حضور زنبورداران پیشرو، توسط کارشناسان داخلی و خارجی.
14. ساماندهی کوچ زنبورداران با رعایت ظرفیت زنبورپذیری مناطق و رعایت فاصله زنبورستان ها با استفاده از سایت بر خط هوشمند برای مدیریت کوچ زنبورستان¬ها
15. لزوم تداوم مطالعه و بررسي گياهان شهدُزا و گرده¬زا به منظور تهيه¬ي نقشه¬ي جامع پوشش گياهي مورد استفاده زنبورعسل و تدوین تقويم زنبورداري براي مناطق مختلف كشور.
16. توجه به نیازهای اکولوژیک برای استفاده از گیاهان مورد استفاده زنبورعسل در بوستان ها ، حاشیه خیابان ها و جاده ها در روز درختکاری.
17. تقویت ستاد گرده افشانی و ایجاد دبیرخانه مربوطه برای هماهنگی¬های لازم به منظور توجه جدی به فرهنگ سازی در سطوح مختلف و ترویج نقش ممتاز زنبورعسل در گرده¬افشانی و افزایش تولیدات گیاهان زراعی، باغی و احیاء مراتع و جنگل¬ها
18. تقویت سرمایه گذاری در صنعت زنبورداری از طریق ارائه¬ي تسهيلات ويژه¬ي بلندمدت و كوتاه مدت جهت تجهيز و توسعه¬ي زنبورداري علمی و تقويت نقدينگي زنبورداران توسط صندوق حمايت از صنعت زنبورداری کشور.
19. با توجه به کاهش انجام طرح های تحقیقاتی در کشور، ارتقای اعتبارات تحقيقاتي جهت یافتن راه حل¬های کاربردی مناسب برای حل مشکلات جدید صنعت زنبورداری و انجام تحقيقات كاربردي در زمينه¬هاي مختلف پرورش زنبورعسل در مؤسسات تحقيقاتي، بخش تحقیق و توسعه شرکت های دانش بنیان و دانشگاه¬ها و تأمين نيروي متخصص براي انجام اين رسالت.
20. با توجه به واردات غیر قانونی و قاچاق ملکه زنبورعسل و تبعات منفی آن از جمله اضمحلال ذخائر ژنتیکی و ورود بیماری های قرنطینه ای به ایران، لازم است وزارت جهاد کشاورزی بر اساس ماده 6 قانون نظام جامع دامپروری و تبصره ذیل آن برای حفظ ذخائر ژنتیکی کشور و سرمایه های تولیدکنندگان عسل نسبت به جلوگیری از واردات غیرقانونی ملکه زنبورعسل اقدام نماید و جهت کاهش وابستگی کشور تدوام اجرای طرح های اصلاح نژاد زنبورعسل در ایران و حمایت از تکثیر و توزیع ملکه های اصلاح شده در این طرح ها مورد تاکید قرار گرفت.
21. ایجاد ساز و کار و شرایط مناسب برای صادرات عسل با توجه به اشباع ارتقای مصرف سرانه عسل در کشور جهت جلوگیری از دپوی عسل مازاد در سال های آتی.
22. اجباری شدن استاندارد عسل و سایر تولیدات زنبورعسل و کنترل کیفی این محصولات زنبورداری با تدوین و اجرایی نمودن نظام الصاق بارکد بر روی بسته بندی عسل و تولیدات جانبی برای ردیابی آنها و تلاش در جهت حمایت از ایجاد مؤسسه یا شرکت کنترل کیفی محصولات صنعت زنبورداری با حمایت سازمان استاندارد کشور.
23. لزوم تدوین استانداردهای جدید و بازنگری استانداردهای قدیمی مورد نیاز در صنعت زنبورداری.
24. ضرورت جلوگیری از قاچاق یا واردات کنترل نشده و بدون مجوز ملکه زنبورعسل، عسل، موم، گرده، ژله رویال و دارو که سبب بروز مشکلات جدید و ورود بیماری های ناشناخته به کشور شده است و لزوم برخورد با خاطیان و ساماندهی و نظارت دقیق بر واردات صنعت زنبورداری توسط سازمان ها و دستگاه های متولی.
25. ضرورت محدود کردن استفاده از سموم پرخطر برای زنبورعسل و سموم سیستمیک در مزارع و باغات و توصیه به مصرف سموم و کودهای آلی و زیستی به جای کود و سموم متعارف شیمیایی و تقویت اهرم های کنترلی برای جلوگیری از تلفات کلنی های زنبورعسل و هماهنگی زنبورداران و کشاورزان در انجام سمپاشی های مزارع و باغات از طریق اتحادیه ها و تعاونی های زنبورداران با ادارات کشاورزی شهرستان ها برای جلوگیری از تلفات مربوط به سمپاشی¬ها و نیز استفاده از داروهای با منشأ گیاهی به جای داروهای شیمیایی برای کنترل آفات و بیماری های زنبورعسل.
26. لزوم انتخاب گونه¬های مناسب برای کاشت در عرصه های منابع طبیعی و فضاهای سبز شهری، بین شهری و روستایی توسط متخصصین گیاه شناس وضرورت کشت پایه های گلدار درختان به جای پایه های پیوندی و بی گل که قریب به 20 سال است به غلط در کشور متداول شده و موجب بی بهره نمودن زنبوران عسل از این منابع بی هزینه شهد و گرده شده است. برای نمونه کشت اقاقیای گلدار، معطر و زیبا به جای پایه پیوندی بدون گل و کند رشد توسط شهرداری ها و منابع طبیعی.
27. رفع محدودیت¬های اعمال شده اخیر در سازمان محیط زیست برای استقرار کلنی¬های زنبورعسل در اراضی انفال و منابع طبیعی.
28. ترویج مدیریت بهداشتی کلنی¬های زنبورعسل و زنبورستان¬ها به عنوان یک اصل در پیشگیری از بروز بیماری¬ها و آفات زنبورعسل.
29. ترویج مصرف داروهای شیمیایی و آنتی¬بیوتیک¬ تراپی به جز در مواقع ضروری.
30. حمایت از توسعه زنبوردرمانی در جامعه به عنوان طب مکمل و ترکیب و تلفیق روشهای پیشگیری و درمان دانش پزشکی جدید و طب مکمل جهت پیوند علم و تجربه و حکمت.
31. حمایت از تحقیقات مربوط به تکثیر و کاربرد گونه های بومی زنبورهای مخملی برای گرده¬افشانی در گلخانه ها.
32. توسعه تحقیقات مربوط به زنبورعسل کوچک در نوار جنوبی کشور و ترویج اصول بهره برداری اصولی به منظور حفظ و حمایت از این گونه باارزش در کشور.
پایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button